Karanlıkta Yürüyen Yabancı 2022-04-22T12:09:14+00:00

Karanlıkta Yürüyen Yabancı 2019
Destek Yayınları

Kimi insan rahatlıkla ahkâm keserken yapılmamalı dediği şeyi gizlice kendisi yapar. Kendisine dürüst değildir, sanır ki onu gören olmaz. Sana gözlerini Veren seni Görmez mi sanırsın?

Kendi hata ve günahıyla saklambaç oynayıp başkasınınkiyle yakar top oynayanlardan sakın kendini!

Bir sabah uyanıp insanların suratlarına baktığında, karşındaki kişinin yüzünde, onların içinde gizli duran cimrilik, kibir, kıskançlık, hırsızlık gibi olumsuz karakter özelliklerinin belli bir renkle ortaya çıktığını görebilseydin, bu hayatında neyi değiştirirdi bir düşün.  Aynaya koşup baktığında kendi suratında veya bedeninde hiçbir renkli leke olmadığını gördüğünde bu ne anlama gelirdi? Sen gerçekten tertemiz misin yoksa kendine en uzak kişi yine sen misin?

Kendi hayatının filminde yönetmen olacaksan kimlere rol, kimlere yol vermen gerektiğini bil önce!

Başkarakter Nasip, farklı ülkelerin değişik makamlarında, bilge kişilerle, hayatını ve varlığını sorgularken, herkesin Karanlıkta Yürüyen Yabancılar olduğu bu masalda senin için Işık’ta yürüyen bir tanıdık olacak…

Eddi Anter

Aşk, bir kişiyle her şeyi yapmaktan keyif alıp mutlu olmaktan öte, o kişiyle hiçbir şey yapmasan bile, her an haz alıp sürekli huzurlu olabilmektir.

Bir gözün arkada geçmişte kalırsa ileriye tek gözle bakmak zorunda kalırsın!

İlişki, farklı kişilerle aynı şeyi sürekli tecrübe etmek değil, tek bir kişiyle farklı her şeyi yaşayabilmektir.

Başkasında bulduğunu sanırsın, sonra kendinde kaybolursun.

Kimsenin nasibi ile bir başkası aydınlanamaz.

“Önce ben” diye düşünüp davranmakta sorun yok; sorun “sadece ben” diye yola çıkınca olur.

Kendini aştığında Öz, haddini aştığında söz devreye girer.

Yol ben’le başlar, ben’in bitişi ile tamamlanır. Yola çık yol açık!

Boşaldıktan sonra yeri dolan her şey zamanı gelince eskisini unutturur.

Şüphe adamı yorup yolundan çıkarır.

Felaket felekten gelir.

Vaktini çalan kişi hırsızdır.

Birlikte vakit öldürdüğün kişi katildir.

Gözünde büyüttüğün her şeyin gerçekleşme olasılığını küçültürsün.

İnsan bir şeyi yapamayacağına inandığında yapması da inanılmaz hale gelir.

Kimin ne kadar bildiğini görmek istiyorsan sus; bırak onlar konuşsun.

Akıllı insan herkesi dinler, aptalsa yalnız kendini işitir.

İyilikle kötülük evrenselken şimdi kişisel oldu.

Siz sadece gördüklerinize inanırsanız o zaman inandığınız kadarını görürsünüz.

Eddi Anter

‘Modern derviş’ adlandırılmasını bu sefer kesin hak etmiş ‘Modern derviş’ adlandırılması, yazar dostum Eddi Anter için, dört yıl önce şahsım tarafından yapılmış bir adlandırma.

Siz hiç Eddi Anter kitaplarını okudunuz mu bilmiyorum, ama okuduysanız adlandırmamı haklı ve doğru bulmanız bence muhakkaktır.

Eddi Anter, kitaplarında, dervişçe bir metot izler, mistik bir hava size eşlik eder; sorgular, ilahi hikmetlere işaret eder. Bunun yanında bir roman kurgusu ve olay örgüsü de dahildir. Eddi’nin kitaplarında mistik bir hava olduğu için, onu okurken bende bir derviş izlenimi uyanır. Bilinen klasik dervişler eski zamanlarda kaldığı için, ona ‘Modern Derviş’ diye adlandırmayı kendimce uygun buldum.

Eddi Anter’in sekiz tane kitabı vardı, dokuzuncusu da bu yıl çıktı. Son kitabıyla ‘Modern derviş’ adlandırılmasını gerçekten hak ettiğini gördüm. * Eddi Anter’in yeni kitabı ‘Karanlıkta Yürüyen Yabancı’yı okudum. Adeta eski zaman kıssaları gibiydi. Kıssa ne demek, bilirsiniz büyük ihtimalle. Gene de bilmeyenler için küçük bir tanım yapayım. Kıssa, ders alınması gereken hikâyelere denir. Dini kitaplarda yer alan, ibret verici olay örgüleri bir kıssadır. Rumi’nin ‘Mesnevi’sindeki hikâyer, bir kıssadır.

Eddi’nin bu kitabında, Mısır’dan Kudüs dolaylarına giden, Nasip adlı bir gencin yolculuğu anlatılır. Zaman yeni değil, eski zamanların birinde geçer. Yol üzerindeki devletler, devletçikler… Çeşit çeşit insan manzaraları… Sorgulamalar, ilahi hikmetler…

‘Karanlıkta Yürüyen Yabancı,’ Destek Yayınları’ndan çıkıyor. Türü, roman. Sayfa sayısı, 294.

Kitabın arka kapak yazısı: “Kimi insan rahatlıkla ahkâm keserken yapılmamalı dediği şeyi gizlice kendisi yapar. Kendisine dürüst değildir, sanır ki onu “Gören” olmaz. Sana gözlerini “Veren” seni “Görmez” mi sanırsın? Kendi hata ve günahıyla saklambaç oynayıp başkasınınkiyle yakar top oynayanlardan sakın kendini! Bir sabah uyanıp insanların suratlarına baktığında, karşındaki kişinin yüzünde, onların içinde gizli duran cimrilik, kibir, kıskançlık, hırsızlık gibi olumsuz karakter özelliklerinin belli bir renkle ortaya çıktığını görebilseydin, bu hayatında neyi değiştirirdi bir düşün. Aynaya koşup baktığında kendi suratında veya bedeninde hiçbir renkli leke olmadığını gördüğünde bu ne anlama gelirdi? Sen gerçekten tertemiz misin yoksa kendine en uzak kişi yine sen misin? Kendi hayatının filminde yönetmen olacaksan kimlere rol, kimlere yol vermen gerektiğini bil önce! Baş karakter Nasip, farklı ülkelerin değişik makamlarında, bilge kişilerle, hayatını ve varlığını sorgularken, herkesin Karanlıkta Yürüyen Yabancılar olduğu bu masalda senin için Işık’ta yürüyen bir tanıdık olacak…”

Kitabın girişindeki cümleleri alıntılamak isterim: “Aşk, bir kişiyle her şeyi yapmaktan keyif alıp mutlu olmaktan öte, o kişiyle hiçbir şey yapmasan bile, her an haz alıp olabilmektir. İlişki, farklı kişilerle aynı şeyi sürekli tecrübe etmek değil, tek bir kişiyle farklı her şeyi yapabilmektir.”
-Eddi Anter

Eddi’nin dili de bir o kadar güzel. Basit ve anlaşılır.

-Mustafa Yıldırım – 12.09.2019

EL ELE

KARANLIKTA YÜRÜYEN YABANCI

VAKİTSİZ KAYBEDENLER

KEŞMEŞEKER

BEN BENİM

KABİLE

İNKAR

İKİLEM

KUMBARA

LILLY